Jakie narzędzia wykorzystuje się do otwierania zamków?

Awaryjne otwieranie drzwi jest potrzebne zawsze wtedy, gdy z jakiegoś powodu zablokuje się mechanizm zamka do drzwi i nie będziemy mogli wejść do mieszkania. Tą trudną i jednocześnie delikatną usługą ślusarską powinien zająć się nie kto inny, jak profesjonalny ślusarz. Zobacz, jakie narzędzia do otwierania zamków wykorzystują fachowcy z Pogotowia ślusarskiego.

Jakie narzędzia wykorzystuje się do otwierania zamków

Otwieranie zamków wytrychem – czy jest legalne?

Słysząc o otwieraniu zamków do drzwi przy użyciu wytrycha, natychmiast myślimy o złodziejach i dokonywanych przez nich przestępstwach. Warto wiedzieć, że wszelkie narzędzia, w tym wytrychy lub profesjonalny sprzęt ślusarski, posiadane przez nieuprawione osoby wiążą się z naruszeniem prawa. Jedynie fachowcy, czyli ślusarze zatrudnieni w Pogotowiu zamkowym, mogą posługiwać się wyżej wymienionymi przedmiotami, które są codziennymi narzędziami ich pracy. Jest to oczywiście związane z kwestią ochrony i potrzebą zabezpieczenia domów, mieszkań, firm i innych obiektów przed nieuprawnionym działaniem osób, które mogłyby majstrować przy zamkach do drzwi. Awaryjnym otwieraniem mieszkania – podobnie jak awaryjnym otwieraniem samochodu – mogą się zajmować się tylko profesjonalni ślusarze z wyrobioną licencją policyjną, którzy do otwierania zamków używają bezpiecznych, odpowiednio dobranych narzędzi.

Rozwój branży ślusarskiej i dobór narzędzi do otwierania zamków

Jak można się domyślić, zawód ślusarza, który w XXI wieku wprost kwitnie, wymaga sporego rozeznania w dynamicznie rozwijającej się branży. Specjaliści Pogotowia ślusarskiego są wręcz zobligowani są regularnego uczestnictwa w szkoleniach dla ślusarzy i poznawania nowatorskich metod pracy oraz sposobów awaryjnego otwierania mieszkań i samochodów. Również narzędzia temu służące potrafią być bardzo różne – raz, że są doskonalone wraz z upływem lat, a dwa, że inne sprzęty będą wykorzystywane przy uszkodzeniu mechanicznym zamka do drzwi, inne w przypadku złamania klucza w zamku, a jeszcze inne przy zablokowanym zamku samochodowym itd. Dobór narzędzia do awaryjnego otwierania zamka zależy również od samego rodzaju (można rozróżnić zamki nawierzchniowe i zamki wpuszczane, a w tych ramach również wiele podkategorii, które różnią się budową i stosowanymi zabezpieczeniami).

Narzędzia do otwierania zamków stosowane przez ślusarzy

Narzędzia do otwierania zamków stosowane przez ślusarzy

Kilkoma z często używanych przez dobrych ślusarzy specjalistycznych narzędzi do awaryjnego otwierania drzwi są:

  • klucz pomiarowy, za pomocą którego ślusarz dokonuje precyzyjnych pomiarów długości wkładki bębenkowej w drzwiach,
  • klucz uderzeniowy, który używany jest do otwierania zamków bębenkowych, wykorzystując do tego uderzenia młotkiem,
  • narzędzia do usuwania złamanych kluczy – jak sama nazwa wskazuje, służą do precyzyjnego wyciągania ułamanych kluczyków z zamka (mogą to być nożyce bądź obcęgi),
  • narzędzie do przerzucania wkładki, za pomocą których można odblokować zatrzaśnięty zamek do drzwi bez siłowych rozwiązań,
  • dekodery do kluczy samochodowych, które umożliwiają odczytanie kodu i awaryjne otwieranie auta każdego modelu.