Wkładki do drzwi

Wkładki do zamków okiem dobrego ślusarza

Zgubione klucze czy też uszkodzony zamek do drzwi jest dość powszechnym problemem. Niekiedy wiąże się to z koniecznością całościowej wymiany zamka, jednak w wielu przypadkach, wystarczy jedynie kupić jeden element, jakim jest wkładka do drzwi. Wymiana wkładki jest możliwa w wielu sytuacjach, a ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że minimalizuje się koszty. Profesjonalny ślusarz z Pogotowia zamkowego będzie w stanie stosunkowo łatwo wymienić wkładkę, przez co uniknie się konieczności kupowania całego zamka, który byłby o wiele bardziej kosztowny. Ma to też tę zaletę, że ogranicza roboczogodziny i jest zwyczajnie łatwiejsze w realizacji. Sama wymiana wkładki jest bowiem dość prosta i nie wymaga aż tak dużych nakładów pracy i sprzętu. Niektórzy zabierają się za to zadanie we własnym zakresie, a inni, chcąc oszczędzić swój czas, zlecają to dobremu ślusarzowi z Pogotowia zamkowego.

Wkładki do drzwi

Wymiana zamków – czy wystarczy wymienić wkładkę?

Chcąc wymienić wkładkę, trzeba posiadać nieco podstawowego sprzętu, ale unika się konieczności demontażu okuć i całego osprzętu drzwi. Usługi ślusarskie z tego zakresu wystarczą wtedy, gdy zamek się zacina i nie sposób go w żaden sposób naprawić. Zazwyczaj dotyczy to zamków z wkładkami bębenkowymi. Naturalne jest, że po wielu latach intensywnej eksploatacji mogą one się wyrobić, przez co trzeba je wymienić. Taki manewr można też przeprowadzić, gdy zgubi się klucz i nie ma sposobu, by go dorobić, a także nie posiada się kluczy zapasowych. Zakup samej wkładki do zamka to koszt już kilkunastu lub zazwyczaj kilkudziesięciu złotych. Do tego należy doliczyć koszty robocizny, które jednak nie są aż tak wysokie ze względu na niewielki zakres prac. Jeśli dojdzie do uszkodzenia wkładki, również warto zadzwonić do Pogotowia ślusarskiego, gdyż często są one uszkadzane podczas nieudolnych prób otwierania zamków bez klucza. Ślusarz z wieloletnim doświadczeniem będzie w stanie otworzyć zamek bez uszkadzania go, dzięki czemu uniknie się konieczności wymiany wkładki na nową. Można dzięki temu oszczędzić, gdyż koszty otworzenia mechanizmu mogą być zbliżone do kosztu montażu zamków, a nie trzeba już dokupować wkładki lub ewentualnie innych uszkodzonych elementów.

Kiedy trzeba wykonać wymianę wkładki w drzwiach?

Wkładkę do drzwi warto wymienić nie tylko wtedy, gdy się zepsuje. Wymiana zamków jest polecana ze względów bezpieczeństwa, gdy kupuje się nowe mieszkanie lub dom. Nie trzeba jednak od razu wymieniać całych mechanizmów oraz okuć, o ile są w dobrym stanie. Wystarczy właśnie zaopatrzyć się w nową wkładkę do drzwi, co sprawi, że stare klucze, które mógłby posiadać ktoś obcy, i tak nie będą już pasowały do zamka. Dzięki temu osiągnie się oczekiwany efekt najniższym możliwym nakładem finansowym. Sprawna wymiana zamków w wykonaniu polecanych ślusarzy może się opłacać, gdyż zmniejsza to ryzyko włamania i kradzieży. Warto to zrobić także, gdy wynajmuje się mieszkanie lub dom, czy inny lokal.