Wkładki do zamków

Profesjonalna pomoc ślusarzy przy problemach z zamkiem

Problem z zamkiem jest niestety zmorą, która pojawia się bardzo często. Nie zawsze jednak uszkodzony zostaje cały mechanizm zamka, na który składa się wiele elementów. Zazwyczaj jest to jedynie wkładka do zamków. Jej wymiana może w wielu przypadkach wystarczyć, co pozwala zaoszczędzić czas oraz środki. Dobry ślusarz wymieni wkładkę bez większego problemu i zrobi to wyjątkowo sprawnie Ponadto będzie wiązało się to ze stosunkowo niższymi kosztami, niż wymiana zamka jako całego mechanizmu. Chcąc ocenić, dlaczego zamek do drzwi nie działa prawidłowo, najlepiej poddać go ocenie wizualnej i mechanicznej. Najpierw po prostu trzeba sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze dopasowane i trzymają się siebie na sztywno. Jeśli cokolwiek się rusza, jak na przykład obicia w futrynie, może to powodować blokowanie się rygla. To z kolei uniemożliwia pracę mechanizmu zamka i wkładki do drzwi. W pierwszej kolejności trzeba więc wyeliminować tego typu przeszkody. Często też może dojść do sytuacji, w której uszkodzona jest klamka, a wygląda to na blokujący się mechanizm zamka do drzwi.

Wkładki do zamków

Wymiana zamków i wkładki bębenkowe – co warto wiedzieć

Zamki do drzwi często bazują na klasycznych wkładkach bębenkowych. Jeśli powyższe elementy wydają się sprawne, ale mechanizm nie działa prawidłowo, to możliwe, że wkładka do zamka jest uszkodzona. Nie jest to jednak przesądzone. Warto, aby profesjonalny ślusarz najpierw to sprawdził, gdyż zamek może blokować się z innego powodu. Jednym z czynników, które pozwalają stwierdzić, że przyszedł czas na wymianę wkładki w drzwiach, jest to, że jest ona już stara lub zamontowana została w miejscu, w którym bardzo intensywnie się ją eksploatuje.

Problemy z wkładką do zamków – co zrobić?

W takiej sytuacji warto zdać się na Pogotowie ślusarskie, które realnie określi, czy trzeba ją wymienić. Fachowcy będą też w stanie od razu otworzyć zamek w razie potrzeby. Bardzo ważne jest, by nie używać żadnych preparatów mających na celu usprawnienia działania mechanizmu. Powszechne jest wykorzystywanie do tego popularnych preparatów w sprayu, które jednak nie są przeznaczone do zamków i wkładek do drzwi. Mogą one zadziałać jednorazowo, jeśli zamek się zacina, jednak w dłuższej perspektywie zniszczy to mechanizm od środka i wkładkę i tak będzie trzeba wymienić. Tymi zadaniami powinien zająć się profesjonalny ślusarz, który dopasuje optymalne rozwiązania.

W jaki sposób można przeprowadzić wymianę wkładki?

Z usług ślusarskich w Pogotowiu zamkowym można skorzystać 7 dni w tygodniu, więc wymiana wkładki nie stanowi problemu. Jest ona dość szybka i czasem wystarczy jedynie rozwiercić stare element i zamontować nowy. Niekiedy potrzeba jeszcze dodatkowych czynności, jednak ma to miejsce głównie wtedy, gdy drzwi są nieco bardziej skomplikowane lub coś uległo niekontrolowanemu uszkodzeniu. Wybór dobrej, rekomendowanej przez ślusarzy wkładki do zamka (np. z oferty znanego producenta zamków i wkładek Gerda) pozwoli uniknąć większości problemów przy eksploatacji w przyszłości.